Rozhovory se studenty

Anežka Bauerová

3. ročník, obor Praktická sestra

POMÁHAT LIDEM JE PRÁCE ANDĚLŮ

Na první pohled působí skromně a velice křehce. Když však nechá nahlédnout do svého nitra, začne z ní prýštit velká vnitřní síla, vlídnost a dobrota. Anežka Bauerová je báječným příkladem oblíbené, činorodé a laskavé zdravotní sestry, která je oblíbenkyní všech pacientů. Do této role sice osmnáctileté dívce z Březové nad Svitavou ještě nějaký čas zbývá, neboť na SZŠ Svitavy je teprve žákyní třetího ročníku oboru praktická sestra – pilně a úspěšně se však na ni připravuje.

Uvažovala jste vůbec někdy o jiné profesi, než se stát zdravotní sestrou?

Hodně mě inspirovala moje babička, která byla zdravotní sestrou a pracovala v dětské léčebně v Letovicích. Také jsem jako ona chtěla pomáhat druhým. Navíc na základní škole jsem pět let chodila do zdravotnického kroužku.

Takže jste o své životní profesi měla jasno od dětských let?

Když jsem byla malá, provázela mě spousta různých úrazů. Dost času jsem strávila i v nemocnici. Prostředí mě tam však vůbec neodradilo, naopak – spíše mě fascinovalo. Když jsem jela na rentgen nebo mi šili nohu, pozorně jsem si všímala prostředí, lékařů a sester. Všechno mě zajímalo a líbilo se mi tam.

Nezpůsobovala jste si nakonec ty úrazy schválně?

To ne. Snažila jsem se sice být opatrná, ale nějak to v mém případě nešlo.

Proč jste si ke studiu vybrala právě SZŠ Svitavy?

Starší kamarádka tam už studovala a školu mi vychválila – zejména výborné vybavení a kamarádské prostředí. Dala jsem na její doporučení a brzy zjistila, že nepřeháněla.

Jak vnímáte svou současnou školu? Co považujete za její přednosti?

Jsem v ní moc spokojená. Vyzvednout musím především učitele, kteří jsou skvělí, ochotní a hodně nás naučí. Ke všem mám plnou důvěru. Zajímají je nejen studijní výsledky, ale také to, jak se cítím mimo školu a je-li doma vše v pořádku. Vím, že kdyby se cokoliv negativního dělo, tak mě pochopí a pomohou mi.

Co je předpokladem úspěšného zvládnutí oboru praktická sestra?

Především pravidelnost a důslednost v učení. Na to je třeba klást velký důraz hned od začátku prvního ročníku. Pokud se žák něco nenaučí, bude mu to v dalším průběhu určitě chybět.

Vzpomínáte na první den a prvního pacienta při praktickém výcviku v nemocnici?

Měla jsem strach, jaké to bude a jak vše zvládnu. Můj první krok byl o to horší, že na interním oddělení jsem šla na pokoj, v němž před časem zemřel můj dědeček, což bylo i psychicky náročné. První pacient byl pán, u něhož jsem měla změřit naštěstí jen fyziologické funkce.

Vaše práce je náročná a velice zodpovědná. Čím vás tato profese naopak nabíjí?

Tím, že pacienti jsou za všechno nesmírně vděční. I obyčejná otázka „Jak jste se vyspal?“ jim většinou vykouzlí úsměv na tváři. Hodně jim pomáhá samotná komunikace, když si na „své“ pacienty vyhradím pár minut a povídáme si o jejich rodině nebo zájmech. Uleví se jim a já jsem šťastná, že jsem alespoň trochu pomohla.

Co se vám na vašem oboru nejvíc líbí?

Pomáhat lidem je krásná práce. Říká se o ní, že je to práce andělů.

Tomáš Jurča

3. ročník, obor Masér ve zdravotnictví

LIDÉ BUDOU PÉČI MASÉRŮ VYŽADOVAT V BUDOUCNU STÁLE VÍC

Nejčastější představa dobrého maséra je ta, že je to urostlý sportovec s vypracovanými svaly. Tomáš Jurča, žák třetího ročníku oboru masér ve zdravotnictví na SZŠ Svitavy, oba tyto předpoklady nejen splňuje, ale také překračuje. Jako aktivní kulturista patří mezi českou špičku a zdobí ho dokonce bronzová medaile z mistrovství republiky. Právě ve spojení tohoto oboru se sportem vidí i svou budoucnost.

„Odmalička se aktivně věnuji sportu. Když jsem v deváté třídě přemýšlel, kam jít na střední školu, tak jsem narazil na obor masér ve zdravotnictví. Vůbec jsem ho předtím neznal, ale zaujal mě nejen názvem, ale i proto, že ho nabízela jako jediná zdravotnická škola právě ve Svitavách. Dnes jsem rád, že jsem se pro něj rozhodl,“ vzpomíná devatenáctiletý mladík na svou osudovou volbu.

Rodák z Lanškrouna je opravdu sportovcem tělem i duší. Deset let hrál závodně badminton a také plaval. Poslední čtyři roky se věnuje kulturistice a závodí za MD fitness Lanškroun. Jeho úspěchy? V badmintonu se kvalifikoval na mistrovství České republiky, kde ve smíšené čtyřhře se spoluhráčkou skončili na osmém místě. V kulturistice v roce 2021 v Turnově získal na mistrovství republiky jako dorostenec v kategorii do 72 kg bronzovou medaili.

„Zdravotnickou školu ve Svitavách jsem si prohlédl při dnu otevřených dveří. Moc se mi tam líbilo, hlavně mě zaujala učebna s masážními lehátky a modely lidského těla. Tam jsem se definitivně ujistil, že tato profese by pro mne mohla být zajímavá. Po nástupu na studia jsem neměl žádné problémy, se spolužáky jsme si sedli hned od začátku a vytvořili dobrou partu. Obavy z nového prostředí, učitelů i učení brzy zmizely, rychle jsem si zvykl,“ pochvaluje si adaptaci na středoškolské prostředí.

Kdo by si myslel, že masérství je především doménou mužů, rychle ho vyvede z omylu statistikou ze „své“ třídy. V ní je totiž sedm chlapců, zato třináct dívek. Všem zájemcům o tento obor rozhodně doporučuje sportovní průpravu. Kromě fyzického zvládnutí samotných masáží totiž hodně pomáhá rovněž znalost stavby a fungování vlastního těla.

„Když si dáte záležet a věnujete se stoprocentně klientovi po dobu alespoň půl hodiny, je to po fyzické stránce znát. Každá část těla navíc vyžaduje jiný přístup. Speciální masáže provádíme na záda, nohu zepředu i zezadu, na ruku i šíji. Nejčastěji masírujeme právě záda. Ve třetím ročníku už chodíme na praxe do nemocnice, LDN nebo penzionu pro seniory a masírujeme i zájemce z řad veřejnosti u nás ve školní masérně. Když jsme však zůstali v období covidové pandemie doma, museli jsme si klienta zajistit sami, tak to ´odnesla´ nejčastěji maminka,“ popisuje dosavadní praktické zkušenosti.

Po maturitě uvažuje o studiu další školy, v níž by získal také trenérskou kvalifikaci. Ta by mu umožnila práci ve sportovním centru nebo fitness centru a současně by se při ní mohl věnovat i masérství. Ještě předtím by se však chtěl ještě výrazněji prosadit v kulturistice. Trénuje čtyřikrát až pětkrát týdně vždy po dvou hodinách.

„O budoucnost se nebojím. Lidé budou péči masérů vyžadovat stále víc kvůli sedavému zaměstnání, nedostatku pohybu nebo naopak jednostrannému sportu se zatížením jen určité části těla. Masérství mě baví a rád jim budu pomáhat s jejich problémy,“ má jasno o své životní roli.

Jiří Junek

3. ročník, obor Praktická sestra

ZDRAVOTNICTVÍ MĚ LÁKALO OD MALIČKA

„Zdravotnictví mě lákalo od malička – rád jsem se díval na filmy z tohoto prostředí a sledoval projíždějící sanitky. Volby nelituji, máme zrekonstruovanou školu, učitelé jsou dobří a hlavně praxe jsou super – v reálném prostředí se učíme, jak pomáhat, jak komunikovat, což je rozhodně lepší, než o tom číst v učebnicích. Po škole chci pokračovat v dalším studiu na záchranáře. Poté bych rád odjel na nějakou pracovní stáž do zahraničí a po návratu nastoupil do nějaké fakultní nemocnici v Praze.“

Nela Rabová

3. ročník, obor Masér ve zdravotnictví

UŽ JAKO MALÁ JSEM CHTĚLA PRACOVAT VE ZDRAVOTNICTVÍ A POMÁHAT LIDEM

„Už jako malá jsem chtěla pracovat ve zdravotnictví a pomáhat lidem. S nástupem do svitavské školy jsem byla spokojená – je rodinná, jsou zde nově zrekonstruované prostory, učitelé jsou velice vstřícní a máme dobrý kolektiv. Ráda bych ještě chtěla studovat fyzioterapii a v budoucnu pak pracovat jako masér nebo fyzioterapeut. Jsou to obory, se kterými se v životě neztratíte, těchto lidí není nikde dost.“

Leona Grundová

3. ročník, obor Praktická sestra

CO SI PAMATUJI, TAK MĚ VŽDY BAVILA PÉČE O LIDI

„Co si pamatuji, tak mě vždy bavila péče o lidi. Pomoc lidem je totiž nepopsatelná. Výběr středoškolského studia tedy byl jednoznačný. Je nádherný pocit vidět a vnímat zpětnou vazbu, když někomu pomůžete třeba jen podáním čaje nebo krátkým popovídáním. Po škole chci pokračovat ještě v dalším studiu, abych se stala všeobecnou sestrou. Uvažuji, že po dokončení studia bych mohla učit na zdravotnické škole ve Svitavách nebo pracovat v nemocnici.“

Michal Jagob

4. ročník oboru Masér ve zdravotnictví

NEJVÍC MĚ BAVÍ PRAXE V NEMOCNICI NA REHABILITAČNÍM ODDĚLENÍ

„Jsem vyučený kuchař, ale protože mou další metou byla maturita, tak jsem zvolil obor masér ve zdravotnictví. Hodně mě to baví. Obor má široký rozlet, zahrnuje práci v nemocnicích, lázních, domovech seniorů. Nejvíc mě baví praxe v nemocnici na rehabilitačním oddělení, když s pacienty po operacích cvičíme a vidíme pokroky, pomáháme jim znovu chodit a rozhýbávat. Dalším cílem je studium fyzioterapie na vysoké škole – jednou bych chtěl mít vlastní fyzioterapeutickou praxi.“